Bylinkové tinktury

 

Čerstvé květy jírovce pokrájíme na malé kousky a zlehka nasypeme doObrazeksklenice.Zalijeme Francovkou aby byly květy úplně ponořeny.Dobře uzavřeme a necháme louhovat na teplém místě 2-3 týdny,občas protřepeme.Přecedíme a přefiltrujeme přes plátýnko.Bolavá místa natíráme několikrát denně 

Použití :bolesti klubů,revma a bolest z únavy.Esence je velmi účinná.           

                     Esence z puškvorce Obrazek

50g práškového oddenku se přilije 200ml 70% lihu. Maceruje se 14 dní v dobře uzavřené láhvi a potom se přefiltruje.

                   Obrazek  Esence ze zeravu západního(thuje)

 Čtyři mladé výhonky zeravu,jednu lžíci kmínu,tři paličky česneku dáme do 1a1/2litru vody, vaříme deset minut,necháme vychladit,scedíme a smícháme s 250ml alkoholu 50%(slivovice). Použití:Páteř,Klouby(zlehka masírujeme.Bolest by měla ustoupit na dva - tři měsíce.

                       Esence z arniky Obrazek

Na přípravu esence z arniky naplníme láhev do dvou třetin čerstvími okvětními lístky,vytrženými ze zelených okvětních kalichů arniky.Po té květy zalijeme 38-40% pálenkou a láhev dáme na dva týdny na teplé místo.Část hotové esence scedíme,zbytek necháme v lahvi.Po odlití části esence do menších lahviček můžeme láhev opět doplnit alkoholem.

Použití:Bodná rána,Bodnutí hmyzem,Bolesti očí(Oční víčka a koutky potřít několikrát denně několika kapkami esence)Bradavice(chumáček vaty namočíme do esence a přitlačíme na bradavici několikrát denně)Krevní výron,Ošetření ran(dáváme obklay a na poraněné místo), Podlitiny(potíráme postižené místo),Pohmožděniny(potírat několikrát denně),Slábnoucí zrak-Slabozrakost(zavřená oční víčka a koutky potírat esencí.Posiluje zrak),Vyklobeniny(potírat esencí postižené místo několikrát denně),Zánět nehtového lůžka(potíráme několikrát denně postižené místo),Angína pectoris(zlehka masírujeme oblast srdce).Růstové deformace a zatvrdlá místa na rukou(potírat esencí denně)

                      Obrazek Esence z rozrazilu lékařského

Dvě vrchovaté hrsti rozrazilu pokrájíme na drobno,vložíme do láhve a zalijeme jedním litrem 38-40%pálenky.Uzavřenou láhev postavíme na dva týdny na teplé místo.

Použití:Dna(potíráme postižená místa a současně užíváme 15 kapek esence zředěných vodou nebo čajem)Revma(užíváme třikrát denně 15 kapek esence rozředěné malým množstvím vody nebo čaje), 

                       Esence z bolševníku boršče

                            /pro muže na impotenci/ 

Drobně pokrájené listy a stonky bolševníku naložíme do lahve a zalejeme 38-40% pálenkou.Láhev postavíme na dva týdny na teplé místo. 

                        Esence z kokošky pastuší tobolky 

                      Obrazek       /pro muže na impotenci/

Čerstvě nasbíranou kokošku vložíme do láhve a zalijeme 38-40% pálenkou a necháme dva týdny na teplém místě.

                         Esence z kostivalu lékařského Obrazek

Kořeny kostivalu dobře umyjeme a kartáčkem očistíme.Drobně je pokrájíme nebo nastrouháme na struhadle a dáme do láhve,zalijeme 38-40%pálenkou a necháme dva týdny odstát na teplém místě.

Použití:Krevní výron,Ošetření ran(před použitím natřeme poraněné místo třezalkovým nebo heřmánkovým olejem),Podlitiny(přikládáme obklady),Pohmožděniny(obklady),Artritida(pravidelně potírat ,zmírńuje bolesti), Deformace kloubů(denně potíráme klouby),

                         Esence z měsíčku lékařského Obrazek

Čestvě naspírané květy měsíčku volně uložíme do láhve a zalejeme pálenkou,květy musí být zcela ponořeny v alkoholu.Láhev dáme na dva týdny na teplé místo.Esenci je nutno zředit převařenou vodou ve stejném poměru.

Použití:Krevní výron, Ošetření ran(i otevřených ran,dáváme obklady),Pohmoždění svalu(obklad)Pohmožděniny-Boule(potíráme postižené místo),

                      Obrazek   Esence z tužebníku jilmového

Čerstvě nasbírané květy tužebníku vložíme do láhve a zalijeme pálenkou 38-40%.Květy musí být zcela ponořeny v alkoholu.Dáme na dva týdny na teplé místo.

Použití:Křeče(Denně používáme 10-15 kapek esence),Pročištění krve(denně užíváme 10-15 kapek esence), 

                         Esence z česneku medvědího Obrazek

Drobně pokrájené lístky a cibulky česneku naložíme do sklenice a zalejeme pálenkou,odložíme na dva týdny na teplé místo.

Použití:Nečistá pleť(10-15 kapek esenci zředíme v malém množství vody),Pročištění krve(Čtyřikrát denně užijeme 10-15 kapek esence),Průjem(čtyřikrát denně 10-15 kapek zředěných malým množstvím vody), Sklíčenost(čtyřikrát denně užíváme 10-12 kapek esence zředěné vodou nebo čajem),Slábnoucí paměť(10-12 kapek esence zředěné malým množstvím vody nebo čaje),Střevní paraziti(čtyřikrát denně užíváme 10-15 kapek esence rozředěný v malém množství vody nebo čaje),Zácpa(10-15 kapek esence zředěný vodou nebo čajem,užívat každý den),

                         Esence z přesličky rolní Obrazek

Na 50g pálenky dáme 10g čerstvé přesličky.Láhev dáme na dva týdny na teplé místo,a denně jí potřeseme.Láhev musí být z tmavého skla.

Použití:Pocení nohou(natíráme nohy po umytí) 

                        Obrazek  Esence z kopřivy

Kořeny vykopané na jaře nebo na podzim,dobře očistíme a drobně pokrájíme,Dáme do lahve a zalejeme 40% pálenkou a necháme dva týdny louhovat na teplém místě.

Použití:Kuří oka,(chumáček vaty namočíme do esence a přitlačíme napostižené místo,několikrát denně),Růst vlasů(masírovat pokožku,vlasy dostanou lesk),Účinně pomáhá i na plíseň nehtovou.

                          Esence z hlohu jednosemnného Obrazek

Láhev naplníme ve stejném poměru květy a bobulemi hlohu a zalejeme 40% pálenkou a necháme dva týdny na teplém místě.

Použití:Nechutenství(denně užíváme 10-15 kapek esence),Nevolnost(denně užíváme 4-10 kapek esence),Bolesti hlavy,Hučení v uších(denně užíváme4-10 kapek esence),Pocity strachu(užíváme denně 4-10 kapek esence),Poruchy spánku(denně užíváme 1-10 kapek esence),Angína pectoris(užíváme denně 4-10 kapek esence),

                                     Obrazek  Esence z česneku

Čtyři velké paličky česneku rozmačkáme,vložíme do lahve a zalijeme 40% pálenkou.Láhev necháme stát tři týdny na teplém místě.

Použití:Cukrovka(jednu čajovou lžičku esence denně před snídaní), 

                            Esence z cibule Obrazek

Cibuli oloupeme a nakrájíme na kolečka,dáme do láhve a zalijeme 40% pálenkou a dáme nadva týdny na teplé místo.

Použití:Fantómové bolesti=po amputaci končetin(několikrát enně potíráme poamputační pahýl) 

                           Obrazek Esence z ořechu vlašského

25 kusů drobně pokrájených listů ořechu vložíme do láhve a zalijeme 40%pálenkou a necháme tři týdny na teplém místě.

Použití:Hnilobné procesy ve střevech(denně užíváme jednu lžíci esence)Hustá krev(užíváme denně jednu čajovou lžičku esence),

                            Esence z mateřidoušky Obrazek

Mateřidoušku dáme do lahve a zalijeme 40%pálenkou a necháme nateplém místě dva týdny.Potom scedíme a dáme do lahviček.

                            Esence z kokošky,třezalky,řebříčku a mateřidoušky

                             Při ochrnutí

Květy těchto bylinek dáme do láhve a zalijeme pálenkou 40% a dáme na teplé místo na dva týdny. Touto esencí potíráme ochrnutá místa několikrát denně.

                          Obrazek  Esence z kokošky pastuší tobolky

Čerstvou,umytou tobolku jemně nakrájíme a dáme do láhve,zalejeme pálenkou a na dva týdny uložíme na teplé místo.

Použití:Chřadnutí svalu(esencí potíráme postižené místo),

                          Esence z řebříčkuObrazek

Květy řebříčku vložíme do láhve a zalejeme 38-40% pálenkou a necháme na teplém místě dva týdny.

použití:Kostní nádor(několikrát denně vtíráme do pokožky esenci ), 

                           Obrazek Esence z třezalky tečkované

Dvě hrsti květů a pupenů třezalky naložíme do lahve a zalijeme 40% pálenkou a uložíme na teplém místě na dva týdny.

Použití:Poruchy spánku(denně užíváme 10-15 kapek esence)

                   Esence z pivoňky lékařskéObrazek

Hlízy pivoňky umyjeme,postrouháme,vložíme do láhve a zalijeme pálenkou 40% tak aby byly hlízy zcela ponořeny.Láhev dáme na dva týdny na teplé místo.

Použití:Bolest meziobratlových plotének(tři polévkové lžice přidáme do celkové koupele z pivońkových hlíz),

zdroj: www.nasebylinky.